Kategorije
- Dogodki (8)
- Galerija (4)
- Izpostavljeni izdelki (3)
- Pogosta vprašanja (4)
- Razno (2)
- Storitve (1)
JapanPianoOrchestra – 80-članski klavirski orkester
Posamezno smo ena kapljica, skupaj pa smo ocean. – Ryunosoke Satoro
Vse skupaj se je začelo z željo deklice, učenke glasbene šole EgoLecta, ki je svojemu mentorju zastavila vprašanje zakaj ne obstaja orkester samo za pianiste (kot godalni ali pihalni orkester), v katerem bi lahko igrala skupaj s prijateljicami.
Otroška želja je mentorju, pianistu in pa tudi ustanovitelju glasbene šole Egolecta Mateju Grmu postavila nov izziv za projekt, ki smo ga s skupnimi močmi izpeljali.
Matej o projektu:
“Sestaviti klavirski orkester ni vsakodnevna želja. Ko se je v Ljubljani odprl Japan Piano Center, v katerem domuje tudi naša šola, smo pri njih prvo leto organizirali pianistični Masterclass, na katerem smo z našimi učenci na 20 klavirjih improvizirano odigrali znano skladbo Kuža, pazi.
Navdušenje otrok ob tem mi je dalo zagon, da smo v lanskem šolskem letu izvedli projekt #PopPianoProject, v katerem je 40 naših učencev klavirja izvedlo neprekinjeno mešanico 40 različnih pop skladb. Uspešno izveden projekt mi je dal še dodatno motivacijo. Tako sem se znašel pred novim izzivom – postaviti 80‑članski klavirski orkester, v katerem bodo otroci igrali istočasno. Nastala je ideja za letošnji projekt JapanPianoOrchestra, ki pa je bil vse prej kot enostaven. Prvi izziv se je pojavil takoj na začetku, pri izbiri skladbe.
Vsekakor sem želel izbrati kompozicijo, ki je vsem dobro poznana, obenem pa dopušča dovolj možnosti prilagoditve aranžmaja za pianiste začetnike kot tudi tiste, ki so klavirskega znanja bolj vešči. Utrnila se mi je ideja o Mozartovi skladbi, ki jo vsi poznamo kot Twinkle Twinkle Little Star, o kateri še danes ni znano, ali je tudi resnično njegova stvaritev. Ob tem želim poudariti delo naše aranžerke Barbare Grahor Vovk, ki je naredila odličen aranžma skladbe, predvsem pa se ni ustrašila danega izziva ustvariti orkestrski aranžma za 80 pianistov z različnim znanjem.”
Naš prodajni salon smo za projekt JapanPianoOrchestra preuredili v pravo orkestralno dvorano. Velik zziv je predstavljala sama postavitev klavirjev in pianinov, saj je moral vsak od pianistov videti dirigenta, kar pa je ob višini samih pianin predstavljalo težavo. Našli smo rešitev; JapanPianoOrchestra sta vodili kar 2 dirigentki: Anja Šinigoj in Mojca Batič.
V Japan piano centru se trudimo, da se poleg standardnih storitev (prodaja, najem, servisi, selitve klavirjev ali pianinov) pri nas vedno dogaja še kaj zanimivega; od koncertov, snemanj videospotov, masterclassov, raznih glasbenih tekmovanj…
Ob pogledu na naš salon in mlade pianiste, ki so sedeli vsak za svojim inštrumentom je vse zbrane preplavila pozitivna energija, ter občutek veselja in ponosa.
Hvaležni smo vsem, ki so pri projektu odigrali svojo vlogo in ustvarili ta čaroben in nepozaben trenutek in komaj čakamo, da ga ponovimo.