Kategorije
- Dogodki (8)
- Galerija (4)
- Izpostavljeni izdelki (3)
- Pogosta vprašanja (4)
- Razno (2)
- Storitve (1)
Najverjetneje se vsi zavedamo, kako pomembna je ustvarjalnost za otrokov razvoj. Učenje klavirja je ena od neomejenih poti za ustvarjalnost in razvoj domišljije. Otroku omogoča učenje glasbe drugih ljudi, sčasoma pa lahko razvije tudi svoje ideje in skladbe.
Ustvarjalnost
V stimulativnem okolju je lahko vadba klavirja zabavna, kakor tudi del intelektualne in izobraževalne rasti. Poleg tega se je izkazalo, da so glasbeniki po naravi zelo vešči ustvarjalnega in divergentnega razmišljanja (divergentno razmišljanje je sposobnost iskanja novih rešitev za velika odprta vprašanja), kar pomeni, da lahko vadba klavirja poveča otrokovo zmožnost bolj ustvarjalnega reševanja kompleksnih problemov. To je čudovita življenjska veščina, ki jo je treba spodbujati že v zgodnji mladosti.
Kognitivne koristi
Igranje klavirja ima pozitiven vpliv na mnoga področja otrokovega razvoja. Na prvem mestu so kognitivne koristi; vadba inštrumenta krepi živčna vlakna, ki povezujejo levo in desno stran možganov. Zaradi tega bo otrok lažje izboljšal spomin, razvil ustrezno sposobnost reševanja problemov in jezikovne spretnosti.
Klavir je eden izmed najučinkovitejših inštrumentov za tako imenovano »miselno vadbo«, saj ima 88 različnih tipk in pedala, zato zahteva veliko koordinacije za igranje z obema rokama in nogama.
Pozornost / osredotočenost
Obvladanje klavirja zahteva veliko časa in discipline. Medtem ko se otrokom to sprva morda zdi težko, imata struktura igranja in redna praksa, ki jo zagotavljajo lekcije, tudi številne družbene in vedenjske koristi. Prvič, konstruktivno okolje, ki ga zagotovi učitelj klavirja, je lahko odlično za vedenjske vzorce otroka. Sčasoma bo možno zaznati, da se njihova pozornost pri nalogah poveča in da se lahko bolje osredotočijo. Omembe vreden je tudi komunikacijski vidik pouka klavirja. Zasebni pouk otrokom omogoča, da razvijejo večjo sposobnost medsebojnega poslušanja in komuniciranja, ko sprejemajo nove koncepte in svojim učiteljem povedo s čim se morda spopadajo. Te veščine se razširijo tudi na druge družbene situacije.
Disciplina in druženje
Ko odrastemo, se je pravzaprav mogoče naučiti igrati klavir brez redne pomoči učitelja glasbe, saj so na voljo mnogi multimedijski viri. Nasprotno, pa je za otroke edina rešitev učitelj klavirja. Med učencem in glasbenim pedagogom se vzpostavi odnos, ki učence uči o disciplini in druženju. Tečaji klavirja omogočajo otrokom, da vstopijo v družbeni odnos z odraslo osebo zunaj družinskega kroga in šolske skupine, ter so učinkovito sredstvo za razvoj njihovih socialnih veščin. Učenje inštrumenta omogoča otroku možnost, da sklene nova prijateljstva in mu daje odskočno desko, s katere lahko v prihodnje sodeluje pri drugih glasbenih priložnostih.
Druga področja učenja
Igranje klavirja pa dopolnjuje tudi druga področja učenja. Kot smo že omenili, igra povečana pozornost bistveno vlogo pri kateremkoli učenju, zato je ta vidik še posebej pomemben za šolsko okolje. Veliko otrok, zlasti mlajših, se v šoli bori z osredotočenostjo in koncentracijo.
Medtem, ko se zmožnost opravljanja nalog pogosto povečuje s starostjo, vodena disciplina pouka klavirja pomaga učencem hitreje slediti navodilom in pogosto prinaša opazne izboljšave pri uspehu v šoli na splošno. Ni slabo omeniti še povezave med glasbo in matematiko; izkazalo se je, da glasbena izvedba izboljšuje sposobnost učencev pri reševanju zapletenih matematičnih problemov, saj se na ta način krepi isti del možganov, ki se uporablja med izvajanjem numeričnih vaj.
Sprostitev
Navsezadnje pa glasba tudi pomirja dušo. Učenje ni samo delo, trud in disciplina, človeku naj bi omogočilo tudi užitek in sprostitev. Če bi staršem, ki želijo, da se njihovi otroci učijo igranja klavirja, dali le en nasvet, bi bil ta: naj vaš otrok ljubi glasbo in naj se pri igranju na katerikoli inštrument zabava in sprošča.
Za otroke (in tudi za odrasle) je užitek glavni vir motivacije. Kot tak mora biti klavir zanje način za lajšanje stresa in spodbujanje sprostitve. Tudi pri nekaterih odraslih je učenje klavirja sredstvo za iskanje trenutkov počitka in sprostitve v pogosto napornem in stresnem poklicnem življenju.
Obstaja veliko načinov, s katerimi lahko otroku pomagate, da glasbo in klavir poveže z užitkom. Otroka lahko naučite o različnih glasbilih tudi tako, da preberete knjigo na to temo ali ga odpeljete v trgovino z instrumenti. Obstaja tudi veliko družabnih iger, ki učijo glasbeno prebujanje, kot je glasbeni bingo. To je priljubljeno med številnimi otroki, saj morajo uganiti katere inštrumente in melodije slišijo v predvajanih zvočnih posnetkih. Po vrhu vsega pa klavir vpliva tudi na splošno občutljivost in čustvenost otrok.
Emotivnost
Učenje glasbila je idealen način za razvijanje otrokove občutljivosti. Čustvenost nam pomaga, da se zanimamo za širši svet in se izognemo pastem lastne notranjosti in egoizma. Sposobnost, da se zanimamo za stvari zunaj nas nam omogoča odkrivanje novih obzorij in nam bo dolgoročno pomagala izboljšati igranje klavirja.
Pri pouku klavirja ali glasbenih urah se otrok ne uči le klavirja ali glasbe (brati glasbo, klavirske lestvice, pravilno držo itd.), temveč tudi razvije sposobnost odprtosti, ki mu bo služila vse življenje, tako osebno kot poklicno.
Za vsa vprašanja povezana z najemom ali nakupom inštrumenta za vašega otroka nas lahko pokličite na 041 200 300 ali 031 800 830, nam pišete na info@japanpianocenter.com , ali pa nas obiščete v našem prodajnem salonu v Šiški.
V naših učilnicah poteka tudi pouk klavirja pod okriljem raznih glasbenih šol (LOTUS – Center za glasbene talente, Posredovalnica znanja EGO Lecta, …)
.
Več informacij o glasbenih šolah, ki poučujejo v naših klavirskih učilnicah pa lahko najdete na naši spletni strani.